Běžecké soustředění v Livignu

18.12.2014 21:13

Předvánoční soustředění v Livignu

Dvojice pardubických kanoistů Ondřej Rolenc a Radka Valíková se zůčastnili v uplynulém týdnu reprezentačního soustředění na běžkách v italské bezcelní zóně v Livignu. Počasí v České republice nebylo příliš příznivé a místo sněhu na horách byly pouze zablácené stezky. Livigno leží ve značné nadmořské výšce, proto první 3 dny sloužili k aklimatizaci a další 4 dny se strávili náročným tréninkem a snahou naběhat, co největší objem kilometrů. Koncem týdne, tj. v sobotu probíhal závod La Sgambeda, proto se italští organizátoři snažili vytvořit velké množství sněhu a rolbou ho rozváželi na stopy, aby je následně mohli upravit, tím pádem vytvořili vynikající podmínky k tréninku. V podstatě to bylo jedno z mála míst, kde v tuto dobu byl sníh. Mimo běžek byla ještě objednaná posilovna a večerní regenerace v sauně, tudíž soustředění bylo opravdu výživné. Po celou dobu nám přálo počasí a svítilo sluníčko, i když Livigno je bezcelní zónou právě kvůli špatné přístupnosti a leží v údolí a slunce je přes den, pouze v některém místě Livigna  a vyhlásil jí císař Napoleon. Do Livigna vedou pouze 3 cesty, nejčastěji se jezdí jednosměrným tunelem, který řídí semafory a dokáže značně znepříjemnit cestu, jelikož jsou vypsané pouze určité hodiny, kdy se dá do Livigna a z Liviga dostat. Jinak v Livignu je široká síť skibusů, které jezdí zdarma po celém městečku, tudíž i po dvoufázovém tréninku nebyl problém se dostat do města a nasát vánoční atmosféru a nakoupit domů nějaké suvenýry.

Náročný trénink jsme si zpestřili sjezdovým lyžováním, kdy jsme na sjezdovkách strávili dva půldny na sjezdovce Motollino.  

Celou sezonu 2014 jsme zakončili luxusní 4 chodovou večeří na kterou byla pozvaná celá reprezentace, která se tohoto soustředění zúčastnila. Soustředění v Livignu je ideálním startem do další závodní sezony.