ME v raftingu Lipno 2012

25.08.2012 19:46

    Hlavním programem letošního Lipna bylo ME v raftingu v kategoriích 4 a 6 místných raftů. Do dvou reprezentačních posádek se nominovali Ondřej Rolenc v kategorii R6, Lukáš Uncajtík do kategorie R4 a Honza Šťastný do obou posádek jak R4 tak R6. Všichni naši závodníci startují za posádku TR Hiko, která je složena ze závodníků z více klubů.

    Ve velmi nabitém programu mistrovství, kdy se průběžně střídaly kategorie R4 a R6, se posádka vrhla do boje nebojácně v obou kategoriích. Úvodní den mistrovství byly na pořadu závody R4-sprint a H2H. Naše posádka šla do závodu jakožto obhájce celkového prvenství z roku 2010 i 1.místa ve sprintu a to také s náskokem půldruhé vteřiny potvrdili a vytvořili si tak slušnou pozici pro odpolední H2H a hlavně dobyli první zlato. V prvním kole se z nevýhodné strany bez problémů vypořádali se slovenskými dvojkami a ve čtvrtfinále už vybírali pravou, výhodnější pozici pro opět vítězný boj s holandskými jedničkami. V semifinále je čekali papírově horší Holanďani 2, nicméně se ukázali jako zdatní bojovníci, poněvadž vybojovali po vypadnutí s naší posádkou bronz. Finále bylo bratrovražedným soubojem českých a slovenských jedniček, ale Češi si vítězství před hlasitým domácím publikem nenechali vzít a ukořistili v úvodní den zlatý double.

    Druhý soutěžní den bylo na pořadu stejné penzum jako předešlý den, s rozdílem že šlo o kategorie R6. A ve sprintu kluci prottr hiko lipno - 5097.jpgáhly svoji neporazitelnost a opět cinklo zlato, z čehož měli kluci daleko větší radost s ohledem na následující závody R6 příští týden na Trnávce. Bohužel v prvním kole díky nesmyslnému pavouku, který funguje pouze v raftingu, dostali silné Holanďany, s kterými se dlouho prali a i přes postup do čtvrtfinále inkasovali špatný čas a startovali z nevýhodné pozice proti Slovincům a byl konec, tzn. 7. místo.

    Předposlední den šampionátu začal slalomem R6. Náš raft po první jízdě vedl takřka o 9 vteřin svoji krásnou čistou jízdou. Bylo jasné, že soupeři se budou lepšit, což se také stalo. Ovšem žádná z posádek se už před nás nedostala. Druhou jízdu dokázali kluci ještě o 2 vteřiny zrychlit, byť za cenu dotyku, ale vybojovali zasloužené, už čtvrté zlato! … Nabuzeni vítězstvím šli kluci do odpoledních čtverek, kde předvedli dva na desetinu vyrovnané časy a vyhráli skoro rozdílem třídy a páté zlato bylo na světě.

    Poslední den se jely závěrečné sjezdy v obou kategoriích a tady už se musela projevit náročnost celého programu. Nicméně průběžně o 1 bod vedoucí HIKO si v šestkách vybíralo při hromadném startu pozici. Před startem se ovšem odehrálo něco, co chlapci budou ještě dlouho cítit jako křivdu. A to když třetí a čtvrtý raft průběžného pořadí nestartoval o půl délky za vedoucí dvojicí, ale takřka v jedné linii. To mělo za následek boj už od startu a třetí místo v nájezdu do vln. Na dlouhé, 40-minutové trati už improvizované posádce chyběly síly na to, se situací něco udělat a bylo z toho čtvrté místo, kdy o celkové prvenství posádka přišla na kameni na Čertových proudech, když se snažila předjet Německou posádku. Nakonec celkový bronz, který je zlepšením z 5. místa oproti roku 2010 z Itálie, ale převládá smutek a především vztek z fatální chyby rozhodčích.

    O to větší vůle byla si na závěr spravit chuť v kategorii R4 po předchozích třech vítězstvích a dovršit tak plný počet bodů v celém seriálu. Naši kluci vystartovali z čelní pozice a systémem start-cíl si dojelo pro šesté zlato celkově a předvedlo ojedinělý výkon, a totiž vyhrát všechny disciplíny, což se nikomu v historii ME či MS, R4 nebo R6, nepodařilo. S celkovou bilancí 7 zlatých a jedné bronzové z 10 možných medailí posádka byla naše posádka právem vyhlášena jako nejlepší účastník celého šampionátu. Kluci mají určitě radost především z dobré formy na R6, která se jim bude jistě hodit následující víkend v bojích o nominaci na MS R6 2013.