Mistrovství Evropy ve sjezdu- Bovec

20.05.2013 00:00

Mistroství Evropy

Minulý týden se jelo Mistroství Evropy na divoké vodě ve slovinském Bovci na řece Soče. Z pardubického oddílu nás reprezentovali Ondřej Rolenc a Radka Valíková na singlkanoi a Lukáš Uncajtik na deblkanoi.

Letos bylo ME poměrně brzy a za měsíc kanoisty čeká MS ve sprintu v Solkanu (také ve Slovinsku, na řece Soče, jen o pár kilometrů níže).

Kanoisté odjížděli týden před začátkem závodů, protože se nedostali na žádné soustředění v místě závodu.  Po příjezdu nás přivítalo krásné počasí, které se v průběhu týdne měnilo v celodenní deště, což způsobilo, že hladina řeky kolísala a na každý trénink byla jiná voda.

Ve čtvrtek proběhlo zahájení programu a ani v tento den kanoisté neměli jasno, jaký závod v pátek pojedou. Byla očekávaná silná bouře, a proto se uvažovalo, že se odjede individuální závod v klasickém sjezdu i sprint  v jeden den nebo se bude postupovat podle původního plánu. Nakonec se jel závod v původním znění – v klasickém sjezdu a hlídkách. Trať se ještě v místě závodu zkrátila o sprintovou trať, a tím i nejtechničtější úsek,  protože zde došlo k nehodě raftařů a organizátoři nechtěli riskovat zranění některého ze závodníků.

Jako první kategorie se do vln Soči pustili singlkanoisté a za necelou hodinu od startu bylo jasno. Počasí kanoistům příliš nehrálo do karet a byl hustý déšť. V poli kanoistů chyběl nejsilnější muž posledních let Emil Milihram z Chorvatska, který si dává od pádlování roční pauzu, a tím dal příležitost i dalším soupeřům. Ondřej Rolenc startoval asi 6. od konce, ale jeho největší soupeři jeli až za ním, tudíž o nich neměl na mezičase příliš velký přehled a v cíli si musel na výsledek ještě chvíli počkat. V cíli po dojetí figuroval na 1. místě a to trvalo i do chvíle, kdy byl na trati poslední závodník z Německa – Normen Weber, který nakonec Ondřeje předjel o 3sek, což je na téměř  16-minutách opravdu malý rozdíl. A tak si Rolenc na Soče dopádloval pro stříbro.“ S výsledkem jsem spokojený, ale 3 vteřiny na vítěze je opravdu málo, závod se mi docela podařil, i když tam byly místa, která by se dala vylepšit, ale to má na trati každý, když jede naplno, tak dochází rychle síly a sem tam nějaká chybička se udělá. Nakonec jsem se dozvěděl, že Normen vyhrál s eskymáckým obratem, takže dnes to na něj nestačilo. „

V Pardubicích se kanoistická škola, a proto se i Radka Valíková představila na singlkanoi, která startovala jako poslední a měla o soupeřkách na trati přehled.  V průběhu závodu byla na 1.-2.místě, bohužel za polovinou trati přišla větší chyba, která stála lepší umístění a nakonec z toho byl těsně uhájený bronz před 4. místem. Vyhrála loňská mistryně světa z Francie, která potvrdila svoje kvality.“ Závod se vyvíjel vcelku dobře, holky byly rychlejší v horní části trati, kde to bylo celkem po rovné vodě, pak jsem už převzala vedení závodu, ale neodpustila jsem si chybu, která mě stála možná zlatou medaili, na druhou stranu jsem byla nakonec těsně třetí, takže z toho všeho byl nakonec vydřený bronz.“

Poslední kategorií byly deblkanoe  a největším želízkem na medaili byl Lukáš Uncajtik se svým parťákem z Olomouce – Davidem Lisickým. Nicméně od minulého roku už závodníci mohou jezdit dvě kategorie, čímž se zaplnilo pole deblkanoistů a přibyli další kvalitní soupeři.  Lukáš s Davidem nakonec obsadili 6. Místo, ale od medaile je dělilo pouze pár sekund. Na 3. a 4.místě se umístily posádky ze Slovenska.

Kanoisté si ani příliš neodpočinuli a odpoledne se rozjel závod hlídek. Nejvetšími favority byli singlkanoisté Antonín Haleš, Lukáš Novosad a Ondřej Rolenc.  V hlídkách už jedou tři závodníci dohromady a je tam větší prostor pro chybu, i když to jsou zkušení závodníci a únava z dopoledního závodu byla znát. Naše české trio bylo na mezičase před cílem 1. o 2 sekundy, ale Ondřej Rolenc, jako nejrychlejší, udělal chybu a natočil „hodiny“, což byla časová ztráta a fanouškům na břehu zatrnulo, nicméně naši ještě dokázali zrychlit a chyba je nakopla ještě k lepšímu výkonu a vyhráli o 7sek. A mohli se těšit  ze zlaté medaile.

V podvečer se do divokých vln řeky Soči pustili deblkanoisté, kteří papírově bojovali o 3.-4. příčku. Nakonec to naši zvládli a získali 3. Místo, takže i Lukáš Uncajtik odjíždí s medailí.

V sobotu se měl jet individuální závod ve sprintu, ale večer přišla očekávaná bouře a hladina řeky prudce stoupla a ráno při příjezdu na místo závodu jsme se dozvěděli, že se závod přesune do odpoledních hodin, proto se znovu Česká výprava přesunula na hotel. Po obědě se Češi vydali opět do místa závodu a nakonec jsme se dozvěděli, že se závod zrušil a uvažuje se o náhradní trati pro sprint na nedělní závod, Češi neváhali a jeli ihned trénovat na náhradní trať.

Počasí se přes noc ustálilo a v neděli ráno bylo slunce. Protože byly na programu ještě dva závody, tak se sprintová kvalifikace jela pouze na jedno kolo, díky kterému se postoupilo do finále.

Ondřej Rolenc si k kvalifikaci vedl výborně a vyhrál. Ve finále byla znát nervozita a Ondřej nakonec dojel pro bronz. Vyhrál Alzinger z Francie a druhý byl Blaz Cof ze Slovinska. „Startoval jsem jako poslední, což jsem ani nechtěl, byl jsem nervózní a možná to trochu na výkonu bylo znát, ale vyhrál loňský mistr světa a druhý byl Blaž Cof, který je na této trati doma.“

Radka Valíková skončila v kvalifikaci na třetím místě a postoupila do finále. Finálová jízda byla vcelku vydařená, nestačila pouze na  vítězku z Francie Julii Poalettiovou a dojela si pro krásné 2. Místo. Jako třetí dojela Italka.“ Dnes jela Julie naprosto neskutečně, jela rychle s přehledem a loď jí krásně klouzala po vodě. Závod jí vyšel na jedničku a přišla jí zlatá voda. Já jsem jela také dobře, ale bohužel pomaleji. Nicméně dva starty, dvě medaile a uvidíme, jak vše dopadne za měsíc na MS.“

Lukáš Uncajtik se specializuje na dlouhé sjezdy a do sprintu nastoupili s nadhledem, že to to buď vyjde do finále nebo ne. Bohužel pár metrů nad cílem byla nepříjemná peřej a zrovna nepřišla voda a Lukáš s Davidem zůstali za branami finále.

Odpoledne se jel závod hlídek, které se museli zkrátit a jely se pouze na jednu nejrychlejší jízdu. Na pilno už měl pouze Ondřej Rolenc, který se svými kolegy získal stříbro.