MS 2014 Valltelina - dlouhý závod

06.06.2014 00:00

V pátek na začátku června bylo rušno na i Pardubické loděnici, když se balili rovnou tři kanoisté na mistrovství světa do italského údolí Valtellina. Ondřej Rolenc, Lukáš Uncajtik a Radka Valíková, byli letos zástupci pardubického oddílu na mezinárodní půdě. Odjezd na MS byl stanoven týden před zahájením, aby se sportovci mohli v místě závodu pořádně aklimatizovat a zjistit průtok vody v řece.

Po příjezdu do Itálie nás uvítalo slunné počasí a teploty přes třicet stupňů Celsia. Ale rozhodně na českou výpravu nečekal stabilní průtok vody v řece. V sobotu byla hladina o metr a půl vyšší než v neděli. V neděli zase nepracovala elektrárna, proto voda netekla téměř vůbec žádná. Proto závodníci vůbec netušili na jakém vodním stavu pojedou.

V pondělí jsme šli v reprezentačních soupravách na slavnostní zahájení na MS, které se konalo ve městečku Sondrio na náměstí. Na zahájení se přišlo podívat hodně místních lidí, kteří si pořídili vlaječky, píšťalky, trumpety, řechtadla apod... a připravili příjemnou atmosféru. Samozřejmě jsme byli v Itálii, takže čas zahájení naplánovaný na 19:00, začínal tak 20:15, ale to jsme již dopředu tak trochu očekávali.

V úterý byl poslední volný den před zahájením klasického sjezdu, ale v pondělí večer přišla silná bouřka, voda v řece Adda se rozbouřila a z řeky se stala opravdu velmi náročná a divoká řeka. Musela zasednout ICF rada, aby se rozhodlo o konání závodu, případně o tom, na kterém úseku bude probíhat. Z toho nebyl nadšený Ondřej Rolenc, který patří jako jeden z nejlepších jezdců na divoké vodě, ale spokojený byl na druhou stranu Lukáš Uncajtik s Davidem Lisickým, kterým vyhovuje spíše klidnější tok. Rada nakonec rozhodla, že se nepojede klasická trať, ale start klasického sjezdu bude posunut na startu sprintu a pojede se po proudu o 2 km níže do cíle singlkanoistek žen a veteránů. Jelikož záchranáři odmítli zodpovědnost za náročný úsek, bylo na řece Addě dosti rušno, když se všechny výpravy vydaly narychlo pozměněnou trať natrénovat a vyzkoušet. Odpoledne nás čekal již jen odpočinek a koncentrace na další již závodní den.

Ve středu ráno nás čekala porada u snídaně, kde jsme dostali poslední instrukce od reprezentačního trenéra Roberta Knebela, startovní listinu a číslo, poté následoval přesun na trať.
Ondřej Rolenc je prosnulý svým dlouhým spánkem a pozdními příchody, proto to nebylo ani dnešním dnem výjimkou, když ranní poradu zaspal. Singlkanoisté se na trať vrhli jako první a otevírali závod. Při pohledu do startovní listiny bylo jasné, že boj o titul Ondřeje nebude mít vůbec snadný, jelikož se po roční pauze na start znovu postavil Emil Milihram z Chorvatska. Ondřej měl ale výhodnou stratovní pozici, proto měl o všech svých hlavních soupeřích na trati přehled. Emil Milihram na mezičasu vedl a nakonec v cíli Ondřeje na patnáctiminutové trati porazil o 7 sekud. Na třetím místě se umístil Normen Weber z Německa, ale ten si na svůj verdikt musel ještě nějakou chvíli počkat, jelikož výprava z Francie podala protest, a tím by na bronzovou pozici poskočil Stephane Santamaria. Nakonec jury rozhodla ve prospěch Normena a mohl brát bronz. Hned v první disciplíně jsme mohli slavit krásné stříbro.

Další disciplínou na programu byl kajak žen, kde jsme měli největší želízko v ohni Michalu Mrůzkovou, která na titul nedosáhla a porazila jí Němka Alke Overbeck. Miša si ale dojela pro krásné stříbro. Dalším našim kajakářkám závod vůbec nevyšel a obsadily spíše až druhou polovinu startovního pole.

Program pokračoval kategorií delknaoistů, kde startoval i pardubický Lukáš Uncajtik s Davidem Lisickým a nakonec skončili  na 6. místě ve velmi vyrovnaném závodě.  V deblkanoích se potvrdilo již nastavené pravidlo, že co disciplína, to medaile. Nově složená posádka Rygel-Veselý si dojela pro světový titul!!

Po deblech se do rozbouřené řeky Addy vrhli i kajakáři, kde největším aspirantem na zlatou medaili byl Kamil Mrůzek, ovšem na sprintové trati trochu chyboval, a nakonec si dojel pro bronz.

Na startu zbývala již jen jedna kategorie - singlkanoe žen. Kanoisté první závodní den otevřeli tak i uzavřeli. Na startu byla Radka Valíková, která startovala jako jedna z prvních závodnic, proto neměla o svých soupeřkách na trati přehled o mezičasech, ale s náročnou Addou se velmi dobře vypořádala a dojela si pro bronzovou medaili, když vyhrála Marjolaine Hecquetová z Francie a jako druhá Švýcarka Sabine Eichenberger.

 

První závodní den skončil velmi úspěšně pro českou výpravu, a zároveň i pro pardubický kanoistický oddíl.