MS 2014 Valltelina - družstva a sprintová kvalifikace

13.06.2014 09:39

Ve čtvrtek 12.6. se jel závod družstev v klasickém sjezdu, u kterého nemohl chybět ani náš elitní sportovec Ondřej Rolenc. Společně s Vláďou Slaninou a Lukášem Novosadem si dojeli pro stříbrnou medaili, což bylo mnohem lepší než papíré předpoklady. Ondřej tak přidal hned další medaili do své sbírky. Byl to těsný boj před třetí hlídkou z Německa, když uhájili stříbro na dlouhé trati o pouhých 0,49 s. Vyhrálo trio z Francie.

Další, kdo si na kontro připsali stříbrnou medaili byla šestice delkanoistů, kde nechyběl ani pardubický Lukáš Uncajtik. Po dvou dnech tak Pardubáci získávají 4 medaile !!! (tři stříbra a jeden bronz)

Dalšího rána jsme se probudili do dne "Pátek třináctého", pro někoho úspěšný den, pro jiné to znamenal respekt a pověru. Sprintová kvalifikace se jezdí na dvě jízdy, z čehož se ta lepší počítá a závodník nemusí nastoupit do obou jízd, pokud si je jistý postupem. Vybraní nejlepší závodníci poté postupují do finále, kde se již jede jízda pouze jedna a nejrychlejší vyhrává. Při příjezdu do dějiště závodu reprezentanty přivítala opravdu hodně rozbouřená a divoká řeka Adda, z čehož měl radost Ondřej Rolenc a v tréninku zde zajížděl podobné časy jako kajakáři, což poukazovalo na dobrý výsledek.

Singkanoisté otevřeli závod a jak již tomu bývá zvykem Ondřejovi stačila právě jen jedna jízda, která byla nejrychlejší a do druhé již nenastoupil, aby pošetřil síly na další den. Z osmého místa doprovodil Ondřeje do sprintového finále ještě Antnín Haleš z Českého Krumlova. Kvalifikaci tedy vyhrál Ondřej Rolenc, druhý dojel Normen Weber z Německa a jako třetí Quentin Dazeur z Francie.

Velké překvapení se událo v kategorii kajakářů, když do finále postoupil pouze mladý Richard Hála z třetího místa a jeho další kolegové z České republiky zůstali spíše v roli poražených.

V kajaku žen splnila očekávání Michala Mrůzková, která nominaci vyhrála a doplnila jí Anička Zástěrová, která si postupem do finále zlepšila náladu z nepovodeného dlouhého závodu. Bohužel "pátek 13". se stal osudným pro Klárku Paďourovou, která zůstala za branami finále.

Velkou podívanou připravili deblkanoisté, když se favoritům vůbec nedařili 1. jízdy, Lukáš Uncajtik s Davidem Lisickým, byli donuceni vystoupit v půlce trati, když se jim loď v peřejích stočila bokem a prošli se místním farmářům po zahrádce. Michal Šrámek s Lukášem Tomkem udělali zase obří díru do zadku lodi, takže do cílové roviny dojeli téměř potopení. Rygel s Veselým se málem převrátili ve válci uprostřed řeky. Němci Weber-Bruckner také chybovali, proto na všechny čekali v podstatě opravné druhé jízdy. Dařilo se hlavně Slovicům. Nakonec do finále postoupili Rygel-Veselý ze 3. místa a Šrámek-Tomek těsně z 9. místa.

Poslední závod byla singlkanoe žen, kde byly změněné a upravené pravidla, protože ženy startovaly na jiné trati, tudíž jely pouze na dvě jízdy, z nichž se rychlejší počítá a nebyl zde postup do finále. Závod se, ale velmi zkomplikoval z důvodu kolísání vody, takže né všechny soupeřky mohly svést rovnocenný boj o medaile. Francouzska, vítězska klasického sjezdu, již startovala na menší vodě a proto byla její jízda pomalejší a obsadila tak průběžné 2. místo. Ve druhé jízdě už měly všechny soupeřky stejný vodní stav, ale bylo pravděpodobné, že se časy z první jízdy nedají pokořit. Přesto to výsledky docela zamotalo. Druhou jízdu vyhrála Marjolaine Hecquet, jako druhá dojela Italka Marlene Riccardy, třetí Radka Valíková a až jako 4. vítězska 1. jízdy Chiara Carbognin. Platily ale výsledky s nejrychlejším časem. Výprava z Francie nakonec podala protest, a to kvůli kolísání vody při závodě. Závod singlkanoistek sice skončil okolo 17. hodiny, ale oficiální výsledky byli vydané až po 21.hodině. Dokonce se uvažovalo o zopakování závodu. Nakonec vyhrála Chiara Carbognin, 2. místo obsadila vítězka z klasického sjezdu Marjolaine Hecquetová a na třetím místě Radka Valíková, takže ta již měla v pátek po závodech a mohla v sobotu podpořit ze břehu svého kolegu Ondřeje Rolence a Lukáše Uncajtíka.