Svěřenec a trenér získali světový bronz!!

20.06.2013 20:58

O víkendu skončilo mistroství světa ve sjezdu ve sprintu, které se konalo teprve po druhé v historii.  Dříve se konalo každý lichý rok pouze Mistrovství Evropy a každý sudý rok Mistroství světa, před dvěma lety se poprvé jelo MS ve sprintu v Augsburgu.

Pardubičtí kanoisté odjeli do dějiště MS už v úterý ráno a navečer mohli poprvé zkusit proudy řeky Soči, při příjezdu nás přivítalo slunečné počasí a pěkná voda, která bohužel během  týdne neustále kolísala a nikdo nevěděl, jaké podmínky budou při závodě.

Náročný program čekal Ondřeje Rolence, který se rozhodl usadit do lodi se svým trenérem Janem Šťastným, který získal individuální bronz na MS v italské Ivreii, a poté ukončil singlovou kariéru na „velkých soutěžích“. Před závody spolu absolvovali pouze pár tréninků na Labi.

Ve čtvrtek večer bylo zahájeno MS, a v pátek přišly na řadu dvě kategorie deblkanoisti a kajakářky. Jely se dvě kvalifikační jízdy a jedna lepší z nich se počítá a 10 nejlepších delkanoií postupuje do finále, kde už je pouze jediná jízda. Rolenc se Šťastným byli na 5. místě po 1. Jízdě, na prvních 3 místech se umístili lodě ze Slovinska a na 4. místě ještě Francouzi. Do 2. Jízdy nakonec nenastoupili, ačkoliv čekali na svůj start, ale pak zjistili, že mají jistotu postupu a odstoupili ze závodu. Do finále postoupila ještě jedna další deblkanoe. Nakonec je do finále postoupili ze 6.místa.

Finále bylo dosti netradiční, po kvalifikaci měli sportovci přes 7 hodin na regeneraci a čekalo je „noční finále“ za umělého osvětlení.

„Startovní listina byla opravdu nabitá těmi nejlepšími závodníky, navíc Slovinci postavili na start 3 deblkanoe a už v kvalifikaci bylo vidět, že jsou dobře připraveni,  ještě další posádky byly z Francie,  takže jsme věděli, že boj o medaile bude více než těžký, dlouho taková konkurence nebyla“ řekl při pohledu do startovní listiny Šťastný.

Ondřej Rolenc před závodem říkal:“ Je těžké se vždy přeorientovat ze singlkanoe do deblu, je to trochu jiné s náklony na vodě a musíme pádlovat úplně stejně, oba dva jsme singlkanoisti a mámé rozdílný styl pádlování, ale docela nám to jezdí, tak uvidíme.“

Finále bylo napínavé, tribuny byly „narvané k prasknutí“, takže atmosféra byla jedna z nejlepších. Kluci se vrhli do vod řeky Soči, opravdu letěli, jízda se jim povedla, lidi je ze břehu povzbuzovali a po protnutí cílové linie byli na 1. Místě, což byl úžasný pohled, ale ještě startovalo dalších 5 lodí. Fenomenálním Francouzům se finále nepovedlo a Rolenc se Šťastným je porazili, poté startovali domácí „miláčci“ Božič, Taljat, kteří se věnují spíše vodnímu slalomu a startovali i na OH v Londýně. Na stratu ještě byl Cof s Hocevarem, kteří se také věnují více vodnímu slalomu, a Rolence se Šťastným odsunuli na 3. Místo o pouhé 2 setiny sekundy. A na startu stála poslední slovinská loď, která je mohla odusnout na 4.místo. „Po závodě jsem už nervózní nebyl, pouze jsme čekali na dojezd poslední lodě a doufali jsme, že nepojedou tak dobře jako v kvalifikaci, nakonec přiletěli do cíle, ale svítilo jim až 8. Místo a to byl pro nás bronz.“ Řekl Rolenc. Jan Šťastný hned po závodě zkonstatoval, že pokud by nepřijeli kluci slalomáři, tak by brali titul.

Další den byli na programu singlkanoisté muži i ženy a kajakáři. Jako první do vod se pustili singlkanoistky a Radka Valíková skončila v kvalifikaci na 4. Místě. Ondřej Rolenc dojel 4. Ve finále, bylo vše jinak. „ Na staru jsem byla celkem nervózní a na jízdě to bylo znát, nakonec to bylo 5.místě, a na stříbro chyběla sotva půl sekunda, bylo to našlapané, konkurence se sešla nebývalá, ale zase je další motivace do tréninku a nakonec jsem s výkonem spokojená, vítězka z Francie Marjolaine Hecquet předvedla neskutečnou jízdu a s přehledem vyhrála.“

Ondra Rolenc skončil na singlkanoi nakonec  na 7. Místě. Tomáš Kejklíček nepostoupil do finále a ani si nevyjel závod hlídek, ale se svým výkonem byl spokojený, což je důležité.

V neděli byli na programu hlídky a trio singlkanoistů Ondřej Rolenc, Lukáš Novosad a Antonín Haleš skončili na 2. Místě za vítězi z Francie, stejně jako před měsícem na ME. Ještě je čekali deblové hlídky a samozřejmě tam nechyběl Rolenc se Šťastným a získali další bronz. Takže do Pardubic putují z MS tři medaile, takže opět úspěšné MS.