ME Bovec 2019

Od 15. do 18. května se konalo mistrovství Evropy ve slovinském Bovci na řece Soči, jedné z nejtechničtějších řek v Evropě. Pardubický oddíl měl letos pouze jednoho zástupce, a to Ondřeje Rolence. Mistrovství Evropy začíná již tradičně dlouhým sjezdem, následovat budou závody hlídek, kvalifikace a finále ve sprintu. Trať letošního závodu je dlouhá 5 kilometrů, má mnoho technických úseků a je zakončena obtížnou sprintovou tratí. Ondra Rolenc na ní patří k favoritům, a bude na ní obhajovat titul mistra Evropy z roku 2018. „Moje taktika byla jasná. Nasadil jsem tempo hned na startu a technické pasáže jsem si chtěl spíše pohlídat. Netušil jsem, že mi začnou tak rychle tuhnout ruce a svou prvotní frekvenci neudržím. Mezičasy mi říkaly, že postupně ztrácím na Emila Milihrana, což potvrdil i výsledek v cíli. Jsem ale naprosto spokojený, protože druhé místo je nádhera,“ komentoval po dojetí Rolenc. Pro titul evropského šampiona si ale Ondra přece jenom dojel v kategorii deblkanoí s parťákem Danielem Suchánkem. Nejobávanějšími konkurenty Rolence se Suchánkem byly francouzské posádky, jež na loňském světovém šampionátu obsadily všechny tři stupínkové příčky. Letos posádka Suchánek s Rolencem nepustila nikoho před sebe a brala zasloužené evropské zlato. V závodě hlídek 3xC1 přivezl Rolenc také evropské zlato. „Obhájit zlato na evropském šampionátu je vždy úžasný pocit. Mým úkolem bylo odvézt Láďu na vlně a hnát ho co nejrychleji do cíle. Naše taktika vyšla, ale ze začátku měl problémy třetí v pořadí Marek Rygel. Startér mu nepustil loď a Marek nemohl vyjet na trať. Chvíli trvalo, než se ze všeho vymotal a po zbytek závodu nás jen doháněl. V cíli už jsme byli naštěstí všichni pohromadě. Byla to dřina, ale nakonec z toho bylo zlato.” komentuje závod tahoun singlířské hlídky, Ondřej Rolenc.

V druhé části mistrovství byly na pořadu závody ve sprintu. V kvalifikaci singlkanoistů Ondřej Rolenc potvrdil pozici favorita a do finále jel z první pozice. Ve spodní části sprintové tratě ale nepřišla „zlatá voda“ a Ondra musel korigovat loď do optimální stopy, byla z toho nakonec časová ztráta a v nabité konkurenci pěkné 6. místo. Chuť si ale Ondřej Rolenc spravil při závodě deblkanoí, kde překvapivě obsadili velice pěkné 3. místo, když se opět podařilo potrápit favorizované Francouze a nově i slovenské závodníky přecházející ze závodů ve slalomu. V závodě hlídek 3xC1 po velice těsném závodě prohrálo české družstvo ve složení Slanina, Rolenc, Rygel, s favorizovaným družstvem z Francie, třetí bylo družstvo Chorvatska.

I když měl Pardubický oddíl na mistrovství Evropy pouze jednoho zástupce, podařilo se přivézt celkem 5 medailí (2x evropské zlato, 2x stříbro, a 1x bronz) což lze považovat za vynikající úspěch.

Další fotografie zde: Fotogalerie ME BOVEC 2019