MČR ve sprintu Roudnice 2022

Po krátké pauze se vrátil sjezd na divoké vodě do programů závodníků z celé republiky, a to z důvodu, že se v Roudnici nad Labem jeli hned tři mistrovství České republiky! Dorostenci měli individuální sprintové mistrovství a také závod družstev a dospělí zde měli mistrovský závod ve sprintu.

Sobota přinesla již zmiňované sprintové vrcholy dorostenců a také závod Českého poháru ve sjezdu. V tomto závodě se nejlépe vedlo zkušenému mazákovi Ondrovi Rolencovi, jenž bral druhé místo na singlkánoi a první na deblkánoi s parťákem Danem Suchánkem z Vysokého Mýta. Dalším skvělou, především první jízdou se předvedli Ondra Veselý a Radek Němec, ve finále to nakonec stačilo na krásné třetí místo v dorostu starším. Další cenný kov v individuální kategorii vybojovala Simča Bundová, jenž skončila na krásném druhém místě mezi dorostenkami na singlkánoi. Určitě bych také rád vyzvedl výkon Alvy Beiera, jenž si poprvé v kariéře vyjel A finále dospělých a umístil se na hezkém 4. místě mezi dorostenci.

Odpolední program byl ve znamení závodu družstev a zde to byla pro Pardubice velká medailová sklizeň! Našim sportovcům se podařil takzvaný zlatý double, když ovládli nejen kategorii singlkanoistů, ale také kategorii deblkanoistů – toto se stalo v dorostenecké kategorii v historii klubu naposledy před 12. lety, a to zase právě zde, na kanále v Roudnici nad Labem. V roce 2010, byl u tohoto titulu byl třeba Ondra Rolenc, Radka Valíková a Filip Šťastný, a podívejte kam to nakonec dotáhli…doufejme tak, že naši sportovci budou stejně úspěšní jako Ondra Rolenc, a půjdou nadále v jeho sportovních šlépějích. Zlaté medaile si tak na krk v závodě deblkanoí pověsili Matěj Šťastný – Hynek Plášil, Ondra Veselý – Radek Němec, Adam Slezák a vypůjčený Táborský Matěj Vaněk, když druhé v pořadí porazili o celých 5 sekund. Druhou zlatou medaili získali Matěj Šťastný, Ondra Veselý a Alva Beier v kategorii singlkánoí, a i zde byl rozdíl, mezi první a druhou posádkou propastný, v tomto případě o více jak 8 sekund, a to je na tak krátké sprintové trati, rozdíl, jak se říká o „parník“. Poslední singlířskou medailí, bylo krásné třetí místo družstva Pardubice B, ve složení Simča Bundová, Adam Slezák a Hynek Plášil, když zaostali za druhou posádkou v pořadí o pouhých 0,11 sek. Pardubičtí mládežníci se tak na MČR ve sprintu družstev předvedli na výbornou a v kanoistických disciplínách zcela dominovali.

Neděle byla ve znamení dalšího mistrovství republiky, tentokrát ale toho seniorského, a i zde jsme měli horké kandidáty na přední příčky. Nedělní závod byl prodloužen o cca půl minuty, a tak mohl sedět trošku jiným sportovcům, to hrálo do karet i Ondrovi Rolencovi, jenž má rád delší tratě, a nejen díky této změně, ale také skvělé jízdě si připsal titul na singlkánoi. Další skvělé umístění přidala Simča Bundová, která sice bohužel brala nepopulární 4. místo ale v plné konkurenci všech žen, a to stále v dorosteneckém věku. Poslední jízdy přinesly velké drama, ale také velkou radost – poslední do tratě jeli totiž deblíři, a Pardubice měli v 8členném finále 3 zástupce, a tak jsme byli všichni zvědavi, jak to dopadne. Když na trať vyjelo číslo 7, tak se začala psát historie, posádka ve složení Ondra Veselý a Radek Němec zajela životní jízdu, celou trať se koncertovali jak opravdoví profíci a ostřílení mazáci a když protnuli závěrečnou fotobuňku na výsledkové tabuli se rozsvítila jednička…tedy průběžně první místo! Karty mohl zamíchat už jen oddílový parťák Ondra Rolenc s Danem Suchánkem, těm ale vyšla jízda také výborně a naše mladíky nakonec pokořili. (mimochodem jednalo se o první republikový titul této dvojice, zde je zajímavé, že jsou již mistry světa, ale zatím nebyli mistři republiky ????). Každopádně titul mistra a zlatou medaili bere do Pardubic Rolenc – Suchánek, druhé místo a stříbrnou medaili veze Němec – Veselý, Matěj Šťastný a Hynek Plášil nakonec na 8. místě, Bundová na C1 ženy na krásné 4 pozici, to jsou výsledky, na které můžeme být právem hrdí. Všem za vynikající výkony převelice gratulujeme!!!