ME juniorů v Bosně a Hercegovině 2022

Po dlouhé generační pauze, kdy Ondra Rolenc a Radka Valíková opustili reprezentační družstvo juniorů a třiadvacítek, jsme jako oddíl neměli zastoupení na mezinárodní soutěži v juniorských kategoriích. Na letošní ME juniorů v Banja Luce nás ale opět jeli reprezentovat čtyři zástupci pardubického oddílu, na singlkanoi Ondra Veselý, Alva Beier a Simona Bundová a na deblkanoi Radek Němec spolu s Ondrou Veselým.

Na zelenomodré řece Vrbas si hned úvodní disciplíně sprintu Ondra Veselý dopádloval pro bronzovou medaili, když nestačil pouze na Slovince Martina Gale a úřadujícího mistra světa v seniorské kategorii Matěje Vaňka. Alva Beier jel co mu síly stačily, to ale nakonec stačilo na krásné 8. místo.

V den svých 18 narozenin se na svou finálovou jízdu do vln Vrbasu, pustila Pardubická Simona Bundová, která také chtěla získat nějakou tu medaili…a povedlo se! Simča si vybojovala bronzovou medaili a byly z toho nakonec české žně, protože na prvních třech místech se seřadili právě a pouze české závodnice.

Po bronzové medaili na singlkanoi chtěl Ondra Veselý se svým parťákem Radkem Němcem, přidat další cenný kov, ale nakonec zůstávají na čtvrtém nepopulárním místě o pouhou jednu setinu sekundy za třetím v pořadí! Byla to vyrovnaná jízda s ostaními soupeři, ale prostě chybělo trochu toho kanoistického štěstíčka. Ovšem ani v této kategorii nezůstáváme bez medaile, protože Alva Beier se svým bratrem Matoušem skončili na 2. místě když nestačili pouze na českou posádku Vaněk – Rašner.

Po velice vydařeném sprintu, byl další den na programu dlouhý sjezd a samozřejmě naši sportovci chtěli promluvit i v tomto závodě do konečného pořadí.

Ondra Vesely přes prázdniny nezahálel a svoji formu soupeřům ukazuje i v Banja Luce, ke svému bronzu přidává stříbro z dlouhého závodu a nestačí pouze na trutnovského Matouše Beiera. Dalším našim zástupce byl Alva Beier, a nakonec bere krásné 7 místo.

Mezi juniorkami Simona Bundová bohužel nenavázala na svůj sprintový úspěch a dopádlovala si nakonec pro 6. místo mezi singlkanoistkami.

Kategorie deblkanoistů přinesla napínavý boj o medaile až do posledních metrů, bylo to o to více peprnější, když se o tři medaile na trati přetahovali čtyři české posádky. Nejrychlejší byla posádka Ondřich – Vejnar, a další tři byly velice vyrovnané. Nakonec na druhém místě skončil Vaněk – Rašner za nimi o 1,08 sek skončila naše pardubická posádka Němec – Veselý, což na dvacetiminutovém sjezdu je opravdu minimální rozdíl. Nicméně klukům boj o medaili neulehčila ani další česká posádka a oddílový parťák Alva Beier, který se svým bratrem skončil o 0,2 sek právě za naší posádkou na nepopulárním 4. místě. Na Radka s Ondřejem se tak nakonec usmálo trochu toho štěstí a po těsném 4. místě ve sprintu si vybojovali zasloužený bronz z dlouhého sjezdu.

Z Banja Luky si naši junioři přivezli celkem 5 individuálních medailí.

2 x stříbro (Ondra Veselý C1m, Alva Beier C2m)

3 x bronz (Ondra Veselý C1m, Simona Bundová C1ž, Němec/Veselý C2m)

Všem našim sportovcům gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci.

Za fotografie a perfektní vybavení děkujeme firmě RK Company.