Mistrovství České republiky na Lipně 2014

Přelom září a srpna patří vždy jedné z nejdivočejších tratí v České republice a mezi ně rozhodně patří řeka Vltava pod Lipenskou přehradou, což je hotový ráj pro všechny milovníky divoké vody od sjezdařů, slalomářů až po raftaře.

Pardubický oddíl na Lipno přijel v parádní sestavě i ve formě. Trenér Jan Šťastný a jeho dva svěřenci Ondřej Rolenc a Radka Valíková, která vyměnila singlkanoi za kajak a ukázala, že ani kajak po několika leté pauze ji není cizí, posledním do party je Jan Pischek, který přijel z Francie který žije se svoji rodinou.

Na Lipně teče voda již v pátek, tudíž jsme z Pardubic vyrazili brzy ráno, abychom si trať stihli několikrát sjet, jediná nevýhoda krásných vltavských peřejí je, že voda teče velmi rychle, tudíž se i na vodě ujede značná vzdálenost, a potom si sportovci musí vynášet loď téměř 2km, i když na vodě tuto vzdálenost zdolají ani ne za 5 minut, nakonec jsme to zvládli i bez přítomnosti řidiče a v autě jsme se prostřídali mezi sebou. Také všechny peřeje např.“Kobylí hlava, Železňák či Mucholapka“ na sprintové trati jsme zvládli bez jakýkoliv problémů, poslední tréninkovou jízdu jeli kluci do Loučovic, Radka se rozhodla Loučovickou kaskádu jet až přímo při závodě,i když se trenérovi příliš toto rozhodnutí nelíbilo, poté jsme přejeli na trénink slalomové trati, která je úvodem do dlouhého sjezdu. Na celé slalomové trati jsou velké vlny a silný proud a řeka zde má značný spád, nejnáročnější peřejí je „Váňův skok“, kde se vždy převrátí nebo nedobrovolně opustí svůj koráb nejeden kanoista. Pro tento trénink je vyhrazená pouze jedna hodina, proto se musí kvaltovat, pokud si závodník chce sjet trať více jak dvakrát.

V sobotu se koná dlouhý sjezd v odpoledních nebo téměř i večerních hodinách, start závodu bývá až pět odpoledne z důvodu probíhajících závodů vodních slalomářů, kteří mají v sobotu dlouhý program, jelikož zde jezdí také mistrovství České republiky hlídek. Hned v úvodu začli singlkanoisté, bohužel se porouchalo startovní zařízení, tudíž ze začátku dělal startovacího panáka reprezentační trenér Robert Knebel. Tento dlouhý závod byl mistrostvím České republiky dospělých v dlouhém sjezdu a svoji formu potvrdil Ondřej Rolenc z Pardubic a na celkem krátké trati zvítězil rozdílem třídy, tzn. o 15.sek před Markem Ryglem a o 27.sek před třetím Antonínem Halešem, který se u výsledkové listiny hodně zapotil, když zjistil, že třetí místo na MČR uhájil pouze o 1,3sek. Před pardubickým Janem Pischekem, který zajel opravdu výborný závod, protože se Honza řadí spíše mezi sprintery. Top Ten uzavřel náš trenér Jan Šťastný. Jen, co se odstartoval závod singlkanoistů, tak na startovní čáře byla připravená Radka Valíková na kajaku, která tento závod kajakářek otevírala. Peřeje na trati zkrotila velmi dobře a dojela si pro krásné 3. místo, které bylo i velkým překvapením, jelikož se kajaku dlouhá léta nevěnuje a překvapila své soupeřky.

V neděli byl připravený sprintový závod, který byl taktéž mistrostvím České republiky a trať pod Lipenskou přehradou patří k nejatraktivnějších ze všech, je náročná svoji sílou, peřejemi, ale i délkou tratě. Na startu stál mistr světa Ondřej Rolenc, který svým soupeřům nedal jedinou šanci a nezaváhal a s přehledem si dojel pro domácí titul před Vladimírem Slaninou a třetím Antonínem Halešem, který je na Lipně téměř jako doma, protože pochází z Českého Krumlova, ovšem za ním se srovnali ještě další dva závodníci Marek Rygel a Jan Pischek z Pardubic, všichni tři borci se zvládli vejít do pouhého rozestupu čtyř desetin, bohužel „nejhůře“ z toho vyšel právě Pišák a oveze si páté místo ze sprintu. Jan Šťastný si odváží 8.místo.

Po závodě singlkanoistů přichází závod kajakářek, Radka Valíková v něm kdysi na Lipně získala stříbrnou medaili ze sprintu z mistrovství republiby, navíc trať je vodnatá a peřejnatá, proto si věřila v tomto závodě na medaili, to že bude zlatá, ale nečekala. Svým soupeřkám vypálila rybník a i když si mezi jízdami odskočila ještě na raftový závod, nebylo to na její jízdě a čase znát a dojela si pro první historický kajakářský titul. Nemožné se stalo skutečností v závodě deblkanoistů, Pardubičtí závodníci obsadili všechny kategorie, kromě kajakářů mužů a ve všech kategoriích získali mistrovské tituly, což žádný jiný oddíl ještě ani nedokázal, poslední titul se získal zásluhou Ondřeje Rolence a Jana Šťastného, kteří společný silami rozdrtili druhé vicemistry světa Marka Rygela s Petrem Veselým. Na třetím místě skončili také svěřenci z SCM Daniel Suchánek a Jan Jílek, které trénuje Jan Šťastný, proto to byl opravdu velmi úspěšný závod i pro Jana Šťastného, coby trenéra.

Závody na Lipně skončili pro Pardubice snad nejlépe, jak mohly a pardubičtí závodníci uzavřeli sezonu třemi zlatými kovy!