Špindlerův mlýn 2015

O víkendu se vodáci mohli těšit z divoké řeky pod Labskou přehradou ve Špindlerově Mlýně. Tento závod se koná pouze jednou za dva roky, jelikož je zde Krkonošský národní park a ochranáři nechtějí povolit častější vypouštění vody z přehrady než jednou za dva roky. Tentokrát se ve Špindlerově Mlýně nekonal závod vodním slalomářů, jelikož většina z nich je na právě probíhajícím MS juniorů a U23 v Brazílii, o to více se to hodilo nám sjezdařům, když bylo možno po celý víkned trénovat i nejobtížnější a nejatraktivnější část závodu labskou soutěsku.

Pardubická výprava vyjela užv pátek, protože se uskutečnil oficiální trénink na trati a vzali jsme sebou i naši mládež, kterou trénuje Lukáš Uncajtik a pro naše mladé borce to byla první nejtěžší a nejdivočejší řeka a trio mladíků doplnili zkušení pardubičtí závodníci.
První jízdu jsme vypustili Matěje a bratry Ženkovi pod úvodní peřejí u Michlovského Mlýna, protože právě peřej nad "Michlákem" je jedna z obtížnějších. Matěj s Martinem si vedli vcelku obstojně, Ondřej si vyzkoušel plavání s lodí v divokém Labi již po 300metrech na trati na které se konal v minulých letech sprint. Další jízdu svého kolegu podpořil Matěj, také na sprintové trati, takže nejúspěšnějším krotitelem divoké vody se stal Martin Ženka.  Naši mladíci v pátek absolvovali tři jízdy, počasí jim přálo, ale voda byla opravdu velmi ledová, přesto naši mladíci předvedli kvalitní plavecké výkony, za které by se nestyděl ani Michael Phelps. Každopádně jízdu od jízdy se zlepšovali a byl znát pokrok a kluci se na divoké vodě rychle učili a byl to pro ně skvělý start do sezony a sbírání zkušeností.

Sobota

V sobotu se jel nominační závod juniorů a U23 na MS, které se bude konat v USA, a také se jelo MČR U23 v dlouhém sjezdu a z těchto důvodů závod končil na Kukačce, a tím se vynechala nejtěžší pasáž "studené koleno" a "labská soutěska".

V kategorii singlkanoistů měli Pardubice opravdu silný tým, na závody z Pardubic přijelo 8 závodníků, což byla třetina závodního pole. Ondřej Rolenc, Jan Šťastný, Tomáš Kejklíček, Jan Pischek, Lukáš Uncajtik, Matěj Ruffer, Ondra a Martin Ženkovi a devátá byla Radka Valíková.
Mladý Onřej Ženka nezvládl úvodní peřej nad Michlovským Mlýnem, ale jeho záváhání napravil druhý Onřej Rolenc, úřadujicí mistr České republiky a dojel si pro vítězství. A pak si nejlépe vedl Lukáš Uncajtik. V kategorii kajakářek si dojela pro stříbrnou medaili Radka Valíková, když nestačila pouze na Anežku Paloudovou z Českého Krumlova, která získala minulý týden titul mistryně republiky v této kategorii. Ani deblkanoisté Lukáš Uncajtik s Davidem Lisickým nezůstali opodál a dojeli si pro bronz.  Na trať jsme také vyslali dva mladé bratry Ženkovi, bohužel, se nám nedostali do cíle, ale ze závodů si odvážejí bohaté zkušenosti a nadšení.

Neděle

Oproti sobotě, kdy pro dospělé pardubické závodníky to byl "obyčejný závod", šlo v neděli do tuhého. Jela se zde nominace na ME, které se bude konat v Banja Luce. Závod se jel až pod Labskou soutěsku a o atraktivitě tohoto úseku svědčil i plný břeh diváků, a také přijela Česká televize.

Při své jízdě se nezvykle zapotil Ondřej Rolenc, který na trati chyboval a na "Kukačce" natočil takzvané hodiny, což ho stálo několik cených vteřin a poslední tři minuty opravdu musel kvaltovat až do cíle. Rolenc nakonec zvítězil s opravdu zanedbatelným náskokem pouhopouhých devíti desetin na druhého Tondu Haleše z Českého Krumlova. Zbytek singlkanoistů z Pardubic neudělal žádnou chybu a v pořádku bez problému dojeli do cíle.

Nejvíce se diváci vždy těší na kategorii kajakářek, protože soustěska budí největší respekt právě u kategorie žen. Nejméně se dařilo Marušce Mašínové z Českého Krumlova, která se převrátila již 70metrů nad soutěstkou ve Studeném koleni, ale záchranáři ji nestihli chytit a labskou soutěsku si proplavala, bohužel ani tam ji záchranáři nechytili a Maruška divokou řekou plavala k záchranářům před cílem. Naštěstí se jí nic nestalo a už se těší na další závod. Nejlépe si s náročnou tratí poradila Radka Valíková a zvítězila o tři vteřiny před sobotní vítězkou Anežkou Paloudovou z Českého Krumlova. V kategorii deblkanoistů si se soutěskou poradil i Lukáš Uncajtik s Davidem Lisickým a dojeli si pro stříbrnou medaili.

Poslední kategorí byl singl žen, kde vystartovala pouze Radka Valíková a samozřejmě diváci na břehu natěšeně čekali na nějakou "akci" a Radka je nezklamala. Do soutěsky najela příliš vlevo a následovalo "čelo" a zaklínění v soutěsce, takže byl potřeba rychlý zásah záchranářů a vyproštění, nakonec se Radka převrátila v poslední válci pod soutěskou, takže závod nedokončila.

Přesto to byly velmi úspěšné závody pro pardubické závodníky.

Fotogalerie zde:http://www.elb.cz/cz/fotogalerie-u7.html?IDgalerie=24